Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 czerwca 2011 r.
11:07
Edytuj ten wpis

Eksperci ESK w Lublinie: Happening na pl.Litewskim (relacja)

Autor: Zdjęcie autora (drs)
0 28 A A
O godz. 19 na Pl. Litewskim rozpoczął się wielki happening (Bartek Żurawski)
O godz. 19 na Pl. Litewskim rozpoczął się wielki happening (Bartek Żurawski)

W poniedziałek Lublin odwiedziła czwórka ekspertów z 13-osobowej komisji, która 21 czerwca zdecyduje, które polskie miasto otrzyma tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
15:30

Dwoje ekspertów spotkało się na pl. Litewskim z dziennikarzami na bardzo krótkiej konferencji prasowej.

– Bardzo trzymamy za państwa kciuki – mówi Joanna Kiliszek, jeden z czworga ekspertów wizytujących Lublin. – Miasto, które ma wieloletnią tradycję i niedługo skończy 700 lat ma wiele energii na przyszłość. To jest budujące. To jest miasto młode, miasto ludzi z marzeniami, wizjami, ale też umiejętnościami, które zdobyli państwo w ciągu ostatnich co najmniej 20 lat. Konkurencja jest wielka, ale myślę, że potencjał, który państwo w sobie niosą jest dla nas bardzo imponujący. Państwo bardzo dbają o swoją tradycję a jednocześnie myślą o szerzeniu tej tradycji także w inne miejsca, które być może tego bardzo potrzebują. Myślę tu o krajach takich, jak Białoruś, czy Ukraina, z którymi państwo współpracują, co jest też niezwykłe. Niezwykłe są też instytucje, które państwo posiadają. Duże wrażenie zrobiła na nas Brama Grodzka, to jeden z mocniejszych elementów bycia w tym mieście. Największe wrażenie zrobili na mnie przede wszystkim młodzi ludzie, energia i determinacja, którą państwo w sobie mają.

– Widzimy jak wielka jest wasza wola realizowania programu ESK, Jesteśmy zadowoleni widząc, że wiele środowisk spotyka się i jednoczy, aby to realizować – mówi Konstantin Chiriac, ekspert z rumuńskiego Sibiu. – Najważniejszą rzeczą jest to, że odkrywamy miasto, które bardzo poważnie myśli o kulturze. Możemy powiedzieć, wszystkim ludziom z tego miasta i regionu to, by trwali nadal razem bez względu na to, jaki będzie wynik konkursu. Odkryliśmy też dobre inwestowanie w ludzi, którzy są przyszłością waszego regionu. Dziękujemy za optymizm i wolę realizacji projektu.


14:30 W bazylice eksperci dowiedzieli się m.in. o restauracji zespołu klasztornego, jego koegzystencji z Teatrem Andersena i planach urządzenia placu będącego miejscem występów na terenie skweru przy teatrze. Zapoznali się też z efektami współpracy kulturalnej Lublina ze Lwowem, jego kontaktami z Białorusią i planach współpracy z miastami krajów bałkańskich.

Następnie eksperci przeszli przez ul. Jezuicką i Rynek do restauracji 16 stołów, gdzie zjedli obiad z udziałem władz miasta i marszałka województwa. Po drodze usłyszeli o planach działalności Teatru Starego, o podwórku Gramoffonu i remoncie Bramy Trynitarskiej.

13:30 Na Zamku eksperci zwiedzili Kaplicę Trójcy Świętej i Galerię Malarstwa Polskiego, w której mogli usłyszeć o Unii polsko-litewskiej, pierwszej tego typu w Europie.

Następnie zapoznali się z działalnością i planami ośrodka Brama Grodzka Teatr NN. Obejrzeli makietę nieistniejącej już dzielnicy żydowskiej.

Później przez ul. Grodzką, Plac po Farze i Archidiakońską przeszli do Bazyliki Dominikanów.

godz. 12 Eksperci są właśnie na Rynku. Wcześniej przeszli ulicą Grodzką, zatrzymując się po drodze na Pl. Po Farze. Byli też na Zamku Lubelskim.

W chwili, gdy weszli na ul. Zamkową (Trakt Królewski), na znajdujący poniżej trawnik wbiegła grupa wolontariuszy w zielonych koszulkach. Usiedli na trawie tworząc napis "Lublin 2016".
godz. 10.45 - Przez dwa ostatnie lata pokazaliśmy Lublinowi ile znaczy kultura w życiu miasta. A kandydowanie do tytułu ESK pobudziło mieszkańców do wielkiej aktywności – mówił prezydent Krzysztof Żuk witając gości pod lubelskim Ratuszem.

Prezydent wspomniał też o wielokulturowości miasta. Podkreślał też, że Lublin jest dużym ośrodkiem akademickim ze 100 tys. studentów, z których bardzo liczna grupa to ludzie zza granicy.

– Przez ostatnie dwa lata nauka i kultura bardzo zmieniły Lublin. W strategii rozwoju naszego miasta stawiamy właśnie na akademickość i kulturę – dodał Żuk.

Eksperci rozpoczęli spacer po Lublinie. Około południa zjedzą obiad w restauracji "16 stołów” na Rynku Starego Miasta.


Pozostałe informacje

Świdniczanka zakończyła rundę jesienną na trzecim miejscu od końca

Szykują się zmiany w zespole Świdniczanki. „Kadra musi być bardziej jakościowa i bardziej doświadczona”

Tylko 11 punktów na koncie, a w tabeli trzecie miejsce, tyle że od końca. Runda jesienna nie była zbyt udana dla piłkarzy Świdniczanki. Jeżeli zespół Łukasza Gieresza chce na wiosnę powalczyć o utrzymanie w Betclic III lidze, to będzie musiał się wzmocnić.

Piotr Włodarczyk, lubelski wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa na środowej konferencji poinformował o tym, że na terenie województwa lubelskiego prowadzone są kontrole miejsc sprzedaży środków oraz gospodarstw, które te środki zakupiły
galeria

Kontrole i mandaty. Wojewoda walczy z toksycznymi preparatami

Kontrole i mandaty za nieprawidłowe stosowanie fumigantów, czyli preparatów zawierających silnie trujące substancje. To odpowiedź wojewody lubelskiego na ostatnie tragedie, również w naszym województwie.

zdjęcie ilustracyjne
aktualizacja

Ruch pociągów wstrzymany. W Małaszewiczach zderzyły się lokomotywy

Na stacji Małaszewicze Południowe zderzyły się pociągi towarowe. Ruch na linii Terespol-Biała Podlaska jest czasowo wstrzymany. Ale kursuje komunikacja zastępcza.

Cmentarz żydowski w Biłgoraju mieści się przy ul. Konopnickiej

Wandale na żydowskim cmentarzu. Policja szuka, a burmistrz potępia sprawców

Znak równości między swastyką a gwiazdą Dawida, a także obraźliwe napisy ktoś wymalował czerwoną farbą na ścianie cmentarza żydowskiego w Biłgoraju. Policja szuka sprawców tego aktu wandalizmu, a burmistrz wydał oświadczenie, którym potępił to zachowanie.

Jakie są najpopularniejsze telefony w Play na abonament

Jakie są najpopularniejsze telefony w Play na abonament

Współcześnie wybór telefonu może być nie lada wyzwaniem. Przodujące marki jak Samsung, Xiaomi czy Realme oferują coraz to nowsze modele, w bardzo korzystnych cenach dla klientów. Wybór nie jest taki prosty i oczywisty – smartfonów na rynku jest naprawdę sporo. Aby wybrać idealny model i pakiet, który sprosta naszym oczekiwaniom, najkorzystniej będzie rozważyć łączone możliwości, jakie oferują nam operatorzy. Oto parę słów o abonamencie i telefonach w sieci Play.

W spotkaniu u prezydenta poza Rafałem Zwolakiem i panią Wiktorią (druga z prawej) wzięli też udział radny Dariusz Kierzek i Barbara Farjon z nieformalnej grupy pomocowej Zamojskie Anioły

Nikt nie reagował. Wiktoria wiedziała jak pomóc i dostała podziękowania od prezydenta

Zrobiła to, co zrobić powinien każdy. A jednak tylko ona zareagowała. Być może uratowała życie starszej pani. Za tę postawę prezydent miasta podziękował młodej zamościance.

Jarosław Czarniecki i nie może być zadowolony z postawy Omegi Stary Zamość w rundzie jesiennej

Nieudana jesień Omegi Stary Zamość. Wiosną będą chcieli się poprawić

Omega Stary Zamość w ostatnich latach przyzwyczaiła swoich kibiców do tego, że walczy w „najciekawszej lidze świata” o czołowe lokaty. Tymczasem po rundzie jesiennej podopieczni trenera Jarosława Czarnieckiego zajmują dopiero 12. lokatę. To nie zadowala drużyny, która wiosną chce poprawić swoją pozycję w ligowej tabeli

Kamery IP zewnętrzne — rodzaje i zastosowanie

Kamery IP zewnętrzne — rodzaje i zastosowanie

Kamera IP to połączenie kamery i komputera. Dzięki transmisji danych przez sieć LAN lub Internet możesz monitorować obiekt z dowolnego miejsca, oglądając go na bieżąco, przechowując na karcie pamięci lub w chmurze. Dziś przyglądamy się kamerom IP zewnętrznym, omawiając ich rodzaje i zastosowanie.

Zrealizuj marzenie o domu w Hiszpanii – zobacz nasze propozycje

Zrealizuj marzenie o domu w Hiszpanii – zobacz nasze propozycje

Domy w Hiszpanii – Kompletny Przewodnik

Osuszacz powietrza: czy jest bezpieczny i jak został zaprojektowany?

Osuszacz powietrza: czy jest bezpieczny i jak został zaprojektowany?

Wiele osób zadaje pytanie, czy osuszacz powietrza jest szkodliwy i jak dokładnie działa to urządzenie. Osuszacze powietrza stały się popularnym rozwiązaniem do radzenia sobie z nadmierną wilgotnością w mieszkaniach, domach, biurach, a nawet magazynach. Aby zrozumieć, jak bezpieczne są te urządzenia i jak działają, dowiedzmy się więcej.

Bezpieczeństwo w sieci – jak chronić swoje dane osobowe?

Bezpieczeństwo w sieci – jak chronić swoje dane osobowe?

W dzisiejszych czasach, gdy codziennie dzielimy się ogromnymi ilościami informacji w internecie, ochrona danych osobowych stała się kluczowym wyzwaniem. Czy zastanawiałeś się, jak bardzo jesteś eksponowany na zagrożenia, nieświadomie przeglądając strony internetowe lub wysyłając e-maile? Zobacz, jak skutecznie zabezpieczyć swoją prywatność w sieci, unikając potencjalnych zagrożeń.

Antoni Wawryca zmarł we wtorek, 26 listopada

Nie żyje Antoni Wawryca. Ponad 20 lat był wójtem jednej gminy

W wieku 69 lat zmarł we wtorek Antoni Wawryca, prawnik, samorządowiec, wieloletni wójt gminy Tomaszów Lubelski.

Ergonomia w pracy - jak zadbać o zdrowie pracowników?

Ergonomia w pracy - jak zadbać o zdrowie pracowników?

Ergonomia w pracy to kluczowy element, który wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne pracowników. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze zasady ergonomii, które powinny znaleźć się w każdym biurze. Dowiesz się, jak odpowiednio ustawić stanowisko pracy, jakie produkty biurowe wspierają komfort pracy oraz jak dbać o zdrowie psychiczne pracowników. Dzięki praktycznym wskazówkom, możesz stworzyć zdrowe i wydajne środowisko pracy, które wpłynie na lepszą efektywność i samopoczucie Twoich pracowników.

Wtorkowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Ukrainy

Przełom w sprawie Wołynia? Prezydent Chełma: Brak ekshumacji jest jednym z grzechów naszego państwa

To może być przełom w sprawie Wołynia. - Ukraina potwierdza, że nie ma żadnych przeszkód do prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na jej terytorium – poinformował we wtorek szef MSZ Radosław Sikorski po spotkaniu z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Andrijem Sybihą. Do sprawy odniósł się prezydent Chełma Jakub Banaszek.

Można szykować łyżwy na sobotę

Można szykować łyżwy na sobotę

Miłośnicy tego zimowego sportu powinni szykować się na sobotę. Wtedy Biała Podlaska otwiera sezon na swoich lodowiskach.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty